Behnam ARlFAY: ‘Ülkemizin Daha Sağlam ve Daha Teknolojik Sistemle Tanışması İçin Var Gücümüzle Çalışıyoruz’

Uzun yıllardır network sistemleri ve fiber optik altyapı sistemleri kurulumu konusunda faaliyet gösteren aynı zamanda Ukraina ve İspanya’da bulunan ofisleri ile yerli üreticilerin ürünlerinin bu bölgelere pazarlanması konusunda aracı olan 3ANET Teknoloji firmasının kurucusu ve sahibi Behnam ARlFAY ile faaliyet gösterdikleri sektörleri, sundukları çözümleri ve gerçekleştirdikleri projeleri konuştuk.

Kısaca firmanızı tanıyabilir miyiz?

Biz Türkiye’de ki faaliyetlerimize 2009 yılında başladık. 2009 yılında aynı üniversiteden üç arkadaş bir araya gelerek Radonix Otomasyon firmasını kurduk. Radonix Otomasyon ile birlikte  Türkiye’de olmayan bir teknolojiyi Türkiye’ye getirmiş olduk. Radonix Otomasyon CNC makinelerı kontrol edebilmek için gerekli olan panel ve kartların hem yazılımını hemde devreye alma işlemlerini hazırlayan bir firmadır. 2009 yılından 2011 yılına kadar Radonix olarak faaliyetlerimize devam ettik. Ardından Network ve fiber optik sistemleri konusunda faaliyet gösterme karar aldık ve bunun üzerine Fiber Elektronik firmasını kurduk.

FİBER ELEKTRONİK SİSTEM ve TEKNOLOJİLERİ Grup Şirketleri olarak, Türkiye’nin Yanı Sıra TAIWAN-TÜRK yabancı ortaklı üretim fabrikası bulunan, Taiwan’da Markası Tescilli Bir Şirkettir.. Başladığımız günden bu yana birçok büyük projelere imza attık. Fiber Elektronik kurulduğundan beri Türkiye’de 15’in üzerinde hastanenin fiber optik altyapısını gerçekleştirdi. Bunun yanında birçok hava alanının ve birçok stadyumun fiber optik altyapıları ve network sistemleri bizim tarafımızdan yapıldı.

Peki bize referanslarınız dan örnekler verir misiniz?

Vodofane Arena stadının kartlı giriş sistemi ve yüz tanıma sisteminin altyapı kurulumları tamamen bizim tarafımızdan yapıldı. Vodofane Arena Passolig gişelerinin kurulumu ve altyapı hizmetleri bize ait. Atatürk Stadyumunun ses ve görüntü sistemlerinin fiber altyapısı tamamıyla bize ait. Ordu-Ünye, Zonguldak-Çaycuma Devlet Hastanelerinin network sistemleri ve fiber optik altyapısının kurulumu bize ait. Türkiye’de buna benzer 15 tane hastanede çözümler geliştirdik ve altyapı kurulumları gerçekleştirdik. Belediyelerde hizmet verdiğimiz çözüm sunduğumuz kurumlar arasında yer alıyor. Son olarak Şişli Belediyesinin yeni hizmet binasının bütün network sistemi ve fiber optik altyapısı bizim tarafımızdan kuruldu. Bu arada bazı firmaların yaptığı projelerde tıkandıkları ve çözüm üretemedikleri durumlarda da biz devreye giriyoruz ve yaşanan sorunları çözüme kavuşturuyoruz bizim firma olarak böyle bir özelliğimizde var.

Bu söylediğinizden güvenlik sektörü ile de bir bağınız olduğu anlaşılıyor bu konu ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Güvenlik sektörü bizzat bizim kurduğumuz altyapılara ihtiyacı olan bir sektör. Güvenlik sektöründeki firmalara gerekli duyduklarında güvenlik altyapısı konularında sistemsel çözümler geliştirip sunabiliyoruz.

Çok sayıda projede imzanız olduğunu söylediniz. Gerçekleştirdiğiniz projelerde kullandığınız ürünleri seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Bizim farklılığımız bu noktada ortaya çıkıyor. Bizim çalıştığımız firmalardan birisi olan Taiko-tr Electronics Ar-Ge’ye önem veren bir firma ve fiber optik çözümler konusunda sürekli yeni ürünler geliştiriyor. Bizde firma olarak onların geliştirdiği ürünleri onların geliştirdiği çözümleri projelerimizde kullanmaya özen gösteriyoruz. Taiko-tr nun Tayvan firması olması, ürünlerinin ve sunduğu çözümlerin kaliteli oluşu değişik projelerde kullandığımız farklı ürün gruplarında da tercihimizi Tayvanlı üreticilerden yana kullanmamızda etkili oluyor.

Peki gerçekleştirdiğimiz projelerde yerli ürün kullanıyor musunuz?

Kesinlikle kullanıyoruz. Biz yerli ürünü hem kullanma hemde üretme taraftarıyız. Tamamen üretmesek bile firma olarak üretime katkıda bulunmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Burada üretilen kalitesinden emin olduğumuz ürünleri hem projelerimizde kullanıyoruz hemde bu ürünlerin yurt dışına ihraç edilmesinde üzerimize düşeni yapıyoruz. Türkiye’de üretilen malları pazarlamak için başta Kharkov ve Kiev olmak üzere Ukrayna nın değişik şehirlerinde ofislerimiz var. Ayrıca İspanya’nın Barcelona şehrinde kurduğumuz bir ofisimiz var. Buradaki üreticilerle çok sıkı ilişki içerisindeyiz. Örnek vermek gerekirse, Türkiye’nin önemli kablo üreticilerinden ETK Kablo’nun hem Ukraina’da hemde İspanya’da distribütörüyüz. Patuş Kalıp’ın ürettiği ürünlerin Ukraina’da tek satıcısıyız. Kısaca söylemem gerekirse bizim işimiz kapı açmak. Açtığımız bu kapılarla da ülkemizin ticaretine katkıda bulunmak.

Gerçekleştirdiğiniz projelerde herhangi bir sorun yaşandığında teknik destek veriyor musunuz?

Biz ekip olarak çok titiz bir ekibiz. Öyle ki bizde titizlik kronik hale geldi. Bizzat kendim bitirdiğimiz projeleri değişik aralıklarla gidip kontrol ederim. Kabinlerin, dolapların kapısını açıp kurduğumuz sistemi kontrol ediyoruz. Ancak işi yaparken çok titiz davrandığımız ve gerekli kontrolleri sağladığımızdan kurduğumuz fiber optik network altyapıları ile ilgili herhangi bir sorun ile karşılaşmadık. Zaten arıza olması halinde de mobil ekiplerimiz ile sisteme en kısa zamanda müdahale edip sorunu çözüyoruz.

Ukraina’da yaptığınız ve devam eden projeleriniz var mı?

Ukraina devletinin talebi üzerine evlere kadar fiber projesinin altyapı kurulum çalışmalarını yapıyoruz.

Ukraina’ın 16 eyaleti ve bu eyaletlere bağlı şehirlerinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu proje Ukraina’ın tamamını kapsadığından bu bölgede çözüm ortakları ile birlikte çalışıyoruz çünkü bu kapsamdaki bir projeyi tek başımıza bitirmemiz mümkün değil. Altyapı sistemlerinde kullanılacak fiber optik kabloların temini konusunda çözüm ortağı firmalara destek veriyoruz. ETK Kablo’nun ürünlerini kullanmaları yönünde kendilerine tavsiyelerde bulunuyoruz.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Ülkemizin daha sağlam ve daha teknolojik bir sistemle tanışması adına hizmet veriyoruz. Yaptığımız tüm projelerde önceliğimiz yüksek kalite ve müşterilerimizin memnuniyetidir. Geniş ürün yelpazesiyle network sistemleri içinde sonuç odaklı çözümler sunuyoruz. Müşteri odaklı çalışma ile yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlerle müşterilerimize hizmetler vermekteyiz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz projelerin altından alnımızın akı ile çıktık. Bundan sonraki projelerimizde de başarılı olup çıtamızı sürekli yükselterek yolumuza devam edeceğiz.

English

Behnam ARlFAY: ‘We Are Working with All Our Might for Our Country to Embrace a Stronger and More Technological System’

We talked to Behnam ARlFAY, the founder and owner of 3ANET Technology, a company that has been active in network systems and fiber optic infrastructure installation for many years and serves as an intermediary for local manufacturers to market their products in Ukraine and Spain through its offices located in those countries. We discussed the industries they operate in, the solutions they provide, and the projects they have undertaken.

Could you briefly introduce your company?

We started our activities in Turkey in 2009. In 2009, three friends from the same university came together to establish Radonix Automation. With Radonix Automation, we introduced a technology to Turkey that was not present at the time. Radonix Automation is a company that prepares both the software and commissioning processes of the panels and cards required to control CNC machines. We continued our activities as Radonix from 2009 to 2011. Then, we decided to operate in the field of network and fiber optic systems and founded Fiber Electronics.

As the Fiber Electronics System and Technologies Group Companies, we are a company with foreign partnerships located in Taiwan, in addition to our operations in Turkey. Since our establishment, we have been involved in many major projects. Since the establishment of Fiber Electronics, we have implemented the fiber optic infrastructure for over 15 hospitals in Turkey. In addition, we have worked on the fiber optic infrastructure and network systems of many airports and stadiums.

Can you give us examples of your references?

We were responsible for the infrastructure setup of the card entry system and facial recognition system at Vodafone Arena stadium. We handled the installation and infrastructure services for the Passolig counters at Vodafone Arena. The fiber infrastructure for the sound and visual systems at Atatürk Stadium is entirely our work. We were responsible for the network systems and fiber optic infrastructure installation of Ordu-Ünye and Zonguldak-Çaycuma State Hospitals. We have developed solutions and carried out infrastructure installations in more than 15 hospitals in Turkey. We also provide solutions and services to municipal institutions. Lastly, we set up the entire network system and fiber optic infrastructure for Şişli Municipality’s new service building. In addition, when some companies encounter problems and cannot find a solution in their projects, we step in and help solve the issues. Our company has this capability.

It appears that you have a connection to the security sector. What would you like to say about this?

The security sector is a sector that requires the infrastructure we have established. We can develop and provide systematic solutions in the field of security infrastructure when needed.

You mentioned that you have been involved in numerous projects. What do you consider when choosing products for your projects?

This is where our distinctiveness comes into play. One of the companies we work with, Taiko-tr Electronics, is a company that places great importance on research and development (R&D) and constantly develops new products in the field of fiber optic solutions. As a company, we make an effort to use the products they have developed and the solutions they offer in our projects. Taiko-tr is a Taiwanese company, and the quality of their products and solutions influences our preference for Taiwanese manufacturers in various product groups.

Do you use domestic products in the projects you undertake?

Absolutely, we do. We are advocates of using and even contributing to domestic production. While we may not produce everything ourselves, as a company, we make every effort to contribute to production. We use products that we are confident in their quality and also support the export of these products abroad. To market Turkish products, we have offices in various cities in Ukraine, including Kharkiv and Kyiv. Additionally, we have an office in Barcelona, Spain. We are distributors of ETK Kablo, one of Turkey’s major cable manufacturers, in both Ukraine and Spain. We are the sole distributor of Patuş Kalıp’s products in Ukraine. In short, our job is to open doors. With the doors we have opened, we contribute to our country’s trade.

Do you provide technical support if any issues arise in the projects you have completed?

We are a very meticulous team. We have become so meticulous that it has become chronic for us. I personally go and check the projects we have completed at different intervals. We open the doors of cabinets and boxes and check the installed system. However, because we are very careful in our work and conduct the necessary checks, we have not encountered any issues with the fiber optic network infrastructure we have installed. If there is a problem, we intervene in the system with our mobile teams and resolve the issue as soon as possible.

Do you have any ongoing projects in Ukraine?

We are currently working on the infrastructure installation for the “fiber to the home” project in Ukraine, at the request of the Ukrainian government.

Finally, what would you like to say to our readers?

We are providing services to help our country embrace a stronger and more technological system. Our top priority in all the projects we undertake is high quality and customer satisfaction. With a wide range of products, we offer results-oriented solutions in the field of network systems. We provide services to our customers with a customer-centric approach, offering high-quality and cost-effective products. We have successfully completed all the projects we have undertaken so far. In our future projects, we will continue to be successful and raise our standards continually as we move forward.

Rusian

Behnam Arfaeei: ‘Будем работать всей силой, чтобы наша страна встретила более надежную и технологически продвинутую систему’

Мы беседовали с основателем и владельцем компании 3ANET Technology, долгие годы занимающейся установкой сетевых систем и систем оптоволоконной инфраструктуры, а также служащей посредником для местных производителей при продвижении своей продукции на рынки Украины и Испании с помощью своих офисов, расположенных в этих странах. Мы обсудили отрасли, в которых они работают, решения, которые они предоставляют, и проекты, которые они выполнили.

Могли бы вы вкратце представить вашу компанию?

Мы начали свою деятельность в Турции в 2009 году. В 2009 году трое друзей из одного и того же университета объединились, чтобы основать компанию Radonix Automation. С Radonix Automation мы представили в Турции технологию, которой тогда не было на рынке. Radonix Automation – это компания, которая разрабатывает программное обеспечение и проводит наладку панелей и карт, необходимых для управления станками с числовым программным управлением (CNC). Мы продолжали свою деятельность под брендом Radonix с 2009 по 2011 год. Затем мы приняли решение заняться сетевыми и оптоволоконными системами, и основали компанию Fiber Electronics.

Как Группа Компаний FIBER ELECTRONIC SYSTEMS and TECHNOLOGIES, у нас есть производственный завод с иностранным партнерством в ТАЙВАНЬ-ТУРЦИЯ, и бренд, зарегистрированный в Тайване. С момента нашего создания мы реализовали множество крупных проектов. С момента создания Fiber Electronics мы реализовали проекты по установке оптоволоконной инфраструктуры более чем в 15 больницах в Турции. Кроме того, мы работали над установкой оптоволоконной инфраструктуры и сетевых систем для многих аэропортов и стадионов.

Можете ли вы привести примеры ваших ссылок?

Мы были ответственны за настройку инфраструктуры системы считывания карт и системы распознавания лиц на стадионе Vodafone Arena. Мы занимались установкой и обслуживанием инфраструктуры для счетных кабин Passolig на Vodafone Arena. Инфраструктура для звуковой и видеосистемы на стадионе Ататюрк была полностью нашей работой. Мы ответственны за установку сетевых систем и оптоволоконной инфраструктуры госпиталей в Орду-Унье и Зонгулдак-Чайджума. Мы разработали решения и осуществили установку инфраструктуры в более чем 15 больницах в Турции. Мы также предоставляем решения и услуги муниципальным учреждениям. Наконец, мы установили полностью сетевую систему и оптоволоконную инфраструктуру для нового служебного здания муниципалитета Шишли. Кроме того, если некоторые компании сталкиваются с проблемами и не могут найти решение в своих проектах, мы вступаем в дело и помогаем решить проблемы. Наша компания обладает такой возможностью.

Кажется, у вас есть связь с сектором безопасности. Что вы хотели бы сказать об этом?

Сектор безопасности – это сектор, который нуждается в инфраструктуре, которую мы создали. Мы можем разрабатывать и предоставлять системные решения в области инфраструктуры безопасности, когда это необходимо.

Вы упомянули, что вы работали над множеством проектов. На что вы обращаете внимание при выборе продуктов для ваших проектов?

В этом момент мы проявляем свою уникальность. Одной из компаний, с которой мы сотрудничаем, является Taiko-tr Electronics, которая уделяет большое внимание исследованиям и разработкам (И и Р) и постоянно разрабатывает новые продукты в области оптоволоконных решений. Как компания, мы стараемся использовать продукты, которые они разработали, и решения, которые они предлагают, в наших проектах. Taiko-tr – тайваньская компания, и качество их продукции и решений влияет на наше предпочтение тайваньских производителей в различных группах продуктов.

Вы используете отечественные продукты в проектах, которые вы выполняете?

Конечно, мы это делаем. Мы сторонники использования и даже вклада в отечественное производство. Несмотря на то что мы сами не производим все, как компания, мы прилагаем все усилия, чтобы внести вклад в производство. Мы используем продукты, в которые мы уверены, и также поддерживаем экспорт этих продуктов за рубеж. Для продвижения турецких продуктов на рынок у нас есть офисы в разных городах Украины, включая Харьков и Киев. Кроме того, у нас есть офис в Барселоне, Испания. Мы являемся дистрибьюторами ETK Kablo, одного из крупных производителей кабелей в Турции, как в Украине, так и в Испании. Мы единственные дистрибьюторы продукции Patuş Kalıp в Украине. Вкратце, наша задача – открывать двери. Мы вносим вклад в торговлю нашей страны через эти двери.

Предоставляете ли вы техническую поддержку, если возникают проблемы в проектах, которые вы завершили?

Мы очень дотошная команда. Мы такие дотошные, что это стало для нас хроническим. Лично я периодически проверяю завершенные нами проекты. Мы открываем двери шкафов и коробок и проверяем установленную систему. Однако, так как мы очень внимательно подходим к своей работе и проводим необходимые проверки, мы не столкнулись с какими-либо проблемами с оптоволоконной инфраструктурой, которую мы установили. Если возникает проблема, мы вмешиваемся в систему с помощью наших мобильных команд и решаем ее как можно скорее.

У вас есть текущие проекты в Украине?

Сейчас мы работаем над установкой инфраструктуры для проекта “оптоволоконный до дома” по запросу украинского правительства.

И, наконец, что бы вы хотели сказать нашим читателям?

Мы предоставляем услуги, чтобы наша страна встретила более надежную и технологически продвинутую систему. Нашей главной целью во всех наших проектах является высокое качество и удовлетворенность клиентов. Мы предоставляем решения с акцентом на клиентов, предлагая высококачественные и экономичные продукты. Мы успешно завершили все наши проекты до сих пор. В наших будущих проектах мы продолжим быть успешными и постоянно повышать наши стандарты по мере продвижения вперед.

İspanya

Behnam ARlFAY: ‘Estamos Trabajando con Todo Nuestro Poder para que Nuestro País Abrace un Sistema Más Fuerte y Tecnológico’

Hablamos con Behnam ARlFAY, fundador y propietario de 3ANET Technology, una empresa que ha estado activa en sistemas de red e instalación de infraestructura de fibra óptica durante muchos años y que sirve como intermediario para que los fabricantes locales comercialicen sus productos en Ucrania y España a través de sus oficinas ubicadas en esos países. Discutimos las industrias en las que operan, las soluciones que brindan y los proyectos que han emprendido.

¿Podría presentar brevemente su empresa?

Comenzamos nuestras actividades en Turquía en 2009. En 2009, tres amigos de la misma universidad se unieron para establecer Radonix Automation. Con Radonix Automation, introdujimos una tecnología en Turquía que no estaba presente en ese momento. Radonix Automation es una empresa que prepara tanto el software como los procesos de puesta en marcha de los paneles y tarjetas necesarios para controlar las máquinas CNC. Continuamos nuestras actividades como Radonix desde 2009 hasta 2011. Luego, decidimos operar en el campo de las redes y sistemas de fibra óptica y fundamos Fiber Electronics.

Como las Empresas del Grupo de Sistemas y Tecnologías de Fiber Electronics, somos una empresa con asociaciones extranjeras ubicada en Taiwán, además de nuestras operaciones en Turquía. Desde nuestra fundación, hemos estado involucrados en muchos proyectos importantes. Desde el establecimiento de Fiber Electronics, hemos implementado la infraestructura de fibra óptica para más de 15 hospitales en Turquía. Además, hemos trabajado en la infraestructura de fibra óptica y sistemas de red de muchos aeropuertos y estadios.

¿Puede darnos ejemplos de sus referencias?

Fuimos responsables de la configuración de la infraestructura del sistema de entrada con tarjeta y el sistema de reconocimiento facial en el estadio Vodafone Arena. Gestionamos la instalación y los servicios de infraestructura para los mostradores de Passolig en el Vodafone Arena. La infraestructura de fibra para los sistemas de sonido y video en el Estadio Atatürk es completamente nuestro trabajo. Fuimos responsables de la instalación de sistemas de red e infraestructura de fibra óptica en los Hospitales Estatales de Ordu-Ünye y Zonguldak-Çaycuma. Hemos desarrollado soluciones y llevado a cabo instalaciones de infraestructura en más de 15 hospitales en Turquía. También proporcionamos soluciones y servicios a instituciones municipales. Por último, configuramos todo el sistema de red e infraestructura de fibra óptica para el nuevo edificio de servicios del Municipio de Şişli. Además, cuando algunas empresas encuentran problemas y no pueden encontrar una solución en sus proyectos, intervenimos y ayudamos a resolver los problemas. Nuestra empresa tiene esta capacidad.

Parece que tienen una conexión con el sector de la seguridad. ¿Qué le gustaría decir al respecto?

El sector de la seguridad es un sector que requiere la infraestructura que hemos establecido. Podemos desarrollar y proporcionar soluciones sistemáticas en el campo de la infraestructura de seguridad cuando sea necesario.

Mencionó que ha estado involucrado en numerosos proyectos. ¿Qué consideran al elegir productos para sus proyectos?

Aquí es donde entra en juego nuestra singularidad. Una de las empresas con las que trabajamos, Taiko-tr Electronics, es una empresa que da gran importancia a la investigación y desarrollo (I+D) y constantemente desarrolla nuevos productos en el campo de las soluciones de fibra óptica. Como empresa, hacemos un esfuerzo por utilizar los productos que han desarrollado y las soluciones que ofrecen en nuestros proyectos. Taiko-tr es una empresa taiwanesa, y la calidad de sus productos y soluciones influye en nuestra preferencia por los fabricantes taiwaneses en diversos grupos de productos.

¿Utilizan productos nacionales en los proyectos que emprenden?

Absolutamente, sí lo hacemos. Somos defensores de utilizar e incluso contribuir a la producción nacional. Aunque es posible que no produzcamos todo nosotros mismos, como empresa, hacemos todo lo posible para contribuir a la producción. Utilizamos productos en los que confiamos en su calidad y también apoyamos la exportación de estos productos al extranjero. Para comercializar productos turcos, tenemos oficinas en diversas ciudades de Ucrania, incluyendo Járkov y Kiev. Además, tenemos una oficina en Barcelona, España. Somos distribuidores de ETK Kablo, uno de los principales fabricantes de cables de Turquía, tanto en Ucrania como en España. Somos el único distribuidor de los productos de Patuş Kalıp en Ucrania. En resumen, nuestro trabajo es abrir puertas. Con las puertas que hemos abierto, contribuimos al comercio de nuestro país.

¿Ofrecen soporte técnico si surgen problemas en los proyectos que han completado?

Somos un equipo muy meticuloso. Nos hemos vuelto tan meticulosos que se ha convertido en una característica crónica para nosotros. Personalmente, voy y reviso los proyectos que hemos completado en diferentes intervalos. Abrimos las puertas de gabinetes y cajas y verificamos el sistema instalado. Sin embargo, dado que somos muy cuidadosos en nuestro trabajo y realizamos las comprobaciones necesarias, no hemos tenido problemas con la infraestructura de red de fibra óptica que hemos instalado. Si hay un problema, intervenimos en el sistema con nuestros equipos móviles y resolvemos el problema lo antes posible.

¿Tienen proyectos en curso en Ucrania?

Actualmente estamos trabajando en la instalación de infraestructura para el proyecto “fibra hasta el hogar” en Ucrania, a petición del gobierno ucraniano.

Finalmente, ¿qué les gustaría decir a nuestros lectores?

Estamos brindando servicios para ayudar a que nuestro país abrace un sistema más fuerte y tecnológico. Nuestra máxima prioridad en todos los proyectos que emprendemos es la alta calidad y la satisfacción del cliente. Con una amplia gama de productos, ofrecemos soluciones orientadas a resultados en el campo de los sistemas de red. Brindamos servicios a nuestros clientes con un enfoque centrado en el cliente, ofreciendo productos de alta calidad y rentables. Hasta ahora, hemos completado con éxito todos los proyectos que hemos emprendido. En nuestros proyectos futuros, continuaremos teniendo éxito y elevando constantemente nuestros estándares mientras avanzamos.

Arabic

Behnam ARlFAY: ‘نعمل بكل قوتنا ليتعرف بلدنا على نظام أقوى وأكثر تكنولوجياً’

تحدثنا مع بهنام آرلفاي، مؤسس ومالك 3ANET Technology، الشركة التي تعمل منذ سنوات طويلة في مجال أنظمة الشبكات وتركيب البنية التحتية للألياف البصرية، والتي تعمل كوسيط لتسويق منتجات الشركات المحلية في أوكرانيا وإسبانيا من خلال مكاتبها في تلك البلدان. ناقشنا الصناعات التي يعملون فيها، والحلول التي يقدمونها، والمشاريع التي شاركوا في تنفيذها.

هل يمكنك تقديم نبذة عن شركتك؟

بدأنا أنشطتنا في تركيا في عام 2009. في عام 2009، اجتمع ثلاثة أصدقاء من نفس الجامعة لإنشاء شركة Radonix Automation. من خلال Radonix Automation، قدمنا تكنولوجيا إلى تركيا لم تكن متاحة في ذلك الوقت. Radonix Automation هي شركة تعد البرمجيات وعمليات التشغيل الخاصة بلوحات التحكم والبطاقات اللازمة للتحكم في ماكينات CNC. استمرت أعمالنا باسم Radonix منذ عام 2009 حتى عام 2011. ثم قررنا العمل في ميدان الشبكات وأنظمة الألياف البصرية وأسسنا Fiber Electronics.

كشركة مجموعة Fiber Electronics لأنظمة وتقنيات، نحن شركة ذات شراكات أجنبية تقع في تايوان، بالإضافة إلى عملياتنا في تركيا. منذ تأسيسنا، شاركنا في العديد من المشاريع الكبيرة. منذ تأسيس Fiber Electronics، قمنا بتنفيذ البنية التحتية للألياف البصرية لأكثر من 15 مستشفى في تركيا. بالإضافة إلى ذلك، عملنا على البنية التحتية للألياف البصرية وأنظمة الشبكات للعديد من المطارات والاستادات.

هل يمكنكم إعطاء أمثلة عن مراجعكم؟

كنا مسؤولين عن تهيئة بنية التحكم في الدخول ببطاقة ونظام التعرف على الوجه في استاد فينافوني أرينا. قمنا بإدارة تثبيت وخدمات البنية التحتية لأجهزة باسوليج في استاد فينافوني أرينا. بنية الألياف البصرية لأنظمة الصوت والفيديو في استاد أتاتورك هي عملنا تمامًا. كنا مسؤولين عن أنظمة الشبكات والبنية التحتية للألياف البصرية في مستشفيات الدولة في أوردو-أوني وزونغولداك-تشايجوما. قمنا بتطوير حلاً وتنفيذ البنية التحتية في أكثر من 15 مستشفى في تركيا. نحن أيضًا نقدم حلولًا وخدماتًا للمؤسسات البلدية. في الختام، قمنا بإعداد بالكامل نظام الشبكة والبنية التحتية للألياف البصرية لمبنى الخدمة الجديد لبلدية شيشلي. بالإضافة إلى ذلك، عندما تواجه بعض الشركات مشكلات ولا يمكنها العثور على حلاً في مشاريعها، نتدخل ونساعد في حل المشاكل. تتوفر هذه القدرة في شركتنا.

يبدو أن لديكم اتصالًا بقطاع الأمان. ماذا ترغبون في قوله عن ذلك؟

قطاع الأمان هو قطاع يتطلب البنية التحتية التي أنشأناها. يمكننا تطوير وتقديم حلول منهجية في مجال البنية التحتية للأمان عند الحاجة.

لقد ذكرتم أنكم شاركتم في العديد من المشاريع. ما الذي تعتبرونه عند اختيار المنتجات لمشاريعكم؟

هنا حيث تظهر تميزنا. إحدى الشركات التي نعمل معها، Taiko-tr Electronics، هي شركة تولي أهمية كبيرة للبحث والتطوير (R&D) وتطوير باستمرار منتجات جديدة في مجال حلول الألياف البصرية. كشركة، نحن نبذل جهدًا لاستخدام المنتجات التي طوروها والحلول التي يقدمونها في مشاريعنا. Taiko-tr هي شركة تايوانية، وجودة منتجاتهم وحلولهم تؤثر في تفضيلنا للمصنعين التايوانيين في مجموعات منتجات متنوعة.

هل تستخدمون منتجات محلية في المشاريع التي تقومون بها؟

بالتأكيد، نحن نفعل ذلك. نحن مناصرون لاستخدام المنتجات المحلية وحتى المساهمة في الإنتاج المحلي. على الرغم من أننا قد لا ننتج كل شيء بأنفسنا، نبذل كشركة قصارى جهدنا للمساهمة في الإنتاج. نستخدم منتجات نثق في جودتها وندعم أيضًا تصدير هذه المنتجات إلى الخارج. لتسويق المنتجات التركية، لدينا مكاتب في مدن متعددة في أوكرانيا، بما في ذلك خاركيف وكييف. بالإضافة إلى ذلك، لدينا مكتب في برشلونة، إسبانيا. نحن موزعون لـ ETK Kablo، واحدة من أكبر شركات تصنيع الكابلات في تركيا، في كل من أوكرانيا وإسبانيا. نحن الموزع الوحيد لمنتجات Patuş Kalıp في أوكرانيا. باختصار، عملنا هو فتح الأبواب. من خلال الأبواب التي فتحناها، نساهم في التجارة في بلدنا.

هل تقدمون دعمًا تقنيًا إذا نشأت مشكلات في المشاريع التي أكملتموها؟

نحن فريق دقيق جدًا. أصبحنا دقيقين لدرجة أنه أصبح مزمنًا بالنسبة لنا. شخصياً، أذهب وأتحقق من المشاريع التي أكملناها في فترات مختلفة. نفتح أبواب الخزائن والصناديق ونتحقق من النظام المثبت. ومع ذلك، نظرًا لأننا حريصون للغاية في عملنا ونقوم بإجراءات التحقق اللازمة، لم نواجه أي مشكلات مع البنية التحتية للشبكة البصرية منذ تركيبها. إذا كان هناك مشكلة، نتدخل في النظام بفرقنا المتنقلة ونحل المشكلة في أقرب وقت ممكن.

هل لديكم مشاريع جارية في أوكرانيا؟

نعم، نعمل حاليًا على تركيب البنية التحتية لمشروع “الألياف حتى المنزل” في أوكرانيا، بناءً على طلب الحكومة الأوكرانية.

أخيرًا، ماذا تودون قوله لقرائنا؟

نحن نقدم خدمات لمساعدة بلدنا في اعتناق نظام أقوى وأكثر تكنولوجياً. أولويتنا العليا في جميع المشاريع التي ننفذها هي الجودة العالية ورضا العملاء. بفضل مجموعة واسعة من المنتجات، نقدم حلاً موجهًا نحو النتائج في ميدان أنظمة الشبكة. نقدم خدمات لعملائنا بتوجيه نحو العميل، ونقدم منتجات عالية الجودة وبتكلفة مناسبة. حتى الآن، قمنا بإتمام جميع المشاريع التي قمنا ببدء تنفيذها بنجاح. في مشاريعنا المستقبلية، سنستمر في تحقيق النجاح وزيادة مستوياتنا باستمرار مع تقدمنا.

farsca

Behnam ARlFAY: “کار می‌کنیم تا با تمام توان خود، کشورمان با یک سیستم قوی‌تر و پیشرفته‌تر آشنا شود”

ما با بهنام ARlFAY، بنیان‌گذار و مالک شرکت تکنولوژی 3ANET، یک شرکت که سال‌ها در زمینه سیستم‌های شبکه و نصب زیرساخت‌های فیبر نوری فعالیت داشته و از طریق دفاتر خود در اوکراین و اسپانیا به عنوان واسطه برای بازاریابی محصولات تولیدکنندگان محلی در این کشورها عمل می‌کند، گفت‌وگو کردیم. ما در مورد صنایعی که در آنها فعالیت می‌کنند، راهکارهایی که ارائه می‌دهند و پروژه‌هایی که انجام داده‌اند، گفت‌وگو کردیم.

آیا می‌توانید به طور مختصر شرکت خود را معرفی کنید؟

ما فعالیت‌های خود را در ترکیه در سال 2009 آغاز کردیم. در سال 2009، سه دوست از دانشگاه مشابه با یکدیگر ملاقات کرده و شرکت Radonix Automation را تأسیس کردند. با Radonix Automation، یک فناوری را به ترکیه معرفی کردیم که در آن زمان موجود نبود. Radonix Automation یک شرکت است که هم نرم‌افزارها و هم عملیات را برای کنترل ماشین‌های CNC آماده می‌کند. ما از سال 2009 تا 2011 به عنوان Radonix فعالیت‌های خود را ادامه دادیم. سپس تصمیم به فعالیت در زمینه سیستم‌های شبکه و فیبر نوری گرفتیم و شرکت Fiber Electronics را تأسیس کردیم.

به عنوان شرکت‌های گروه فناوری و سیستم‌های Fiber Electronics، ما یک شرکت با همکاری‌های خارجی هستیم و فاکتوری تولیدی تایوانی را هم داریم، علاوه بر عملیات‌های خود در ترکیه. از زمان تأسیس ما، زیرساخت‌های فیبر نوری برای بیش از 15 بیمارستان در ترکیه اجرا کرده‌ایم. همچنین به زیرساخت فیبر نوری و سیستم‌های شبکه بسیاری از فرودگاه‌ها و استادیوم‌ها کار کرده‌ایم.

آیا می‌توانید نمونه‌هایی از مراجع شما ارائه دهید؟

ما مسئول تأسیس زیرساخت سیستم کارت و سیستم تشخیص چهره در استادیوم وودافون آرنا بودیم. ما مسئول نصب و خدمات زیرساختی برای پاسولیگ در مکان‌های پذیرش استادیوم وودافون آرنا بودیم. زیرساخت فیبر نوری برای سیستم‌های صوتی و تصویری در استادیوم آتاتورک کاملاً کار ما بود. ما مسئول سیستم‌های شبکه و زیرساخت فیبر نوری برای بیمارستان‌های دولتی اردو-اونیه و زونگولداک-چایجوما بودیم. ما در بیش از 15 بیمارستان در ترکیه راهکارها توسعه داده و زیرساخت‌ها را انجام داده‌ایم. همچنین وقتی برخی از شرکت‌ها با مشکلات مواجه می‌شوند و نم

ی‌توانند در پروژه‌های خود راه‌حل پیدا کنند، ما مداخله کرده و به حل مشکلات کمک می‌کنیم. شرکت ما این قابلیت را دارد.

به نظر می‌آید که شما ارتباطی با بخش امنیت دارید. در مورد این موضوع چه می‌خواهید بگویید؟

بخش امنیت یک بخشی است که نیاز به زیرساختی دارد که ما برای آن ایجاد کرده‌ایم. ما می‌توانیم در زمینه زیرساخت امنیتی، راهکارهای منظمی توسعه و ارائه دهیم هنگامی که نیاز باشد.

شما اشاره کردید که در بسیاری از پروژه‌ها شرکت کرده‌اید. وقتی محصولات را برای پروژه‌های خود انتخاب می‌کنید، چه چیزی را در نظر می‌گیرید؟

اینجاست که تفاوت ما ظاهر می‌شود. یکی از شرکت‌هایی که با آنها همکاری می‌کنیم، Taiko-tr Electronics است، یک شرکتی که بر روی تحقیق و توسعه (R&D) بسیار تأکید دارد و به طور مداوم محصولات جدیدی را در زمینه حلول فیبر نوری توسعه می‌دهد. به عنوان یک شرکت، ما تلاش می‌کنیم تا محصولاتی که آنها توسعه داده‌اند و راهکارهایی که ارائه می‌دهند را در پروژه‌های خود استفاده کنیم. Taiko-tr یک شرکت تایوانی است، و کیفیت محصولات و راهکارهای آنها تأثیرگذار بر روی انتخاب ما برای تولیدکنندگان تایوانی در گروه‌های محصول مختلف است.

آیا در پروژه‌هایی که انجام می‌دهید از محصولات داخلی استفاده می‌کنید؟

مطمئناً از آن استفاده می‌کنیم. ما داعیان استفاده از محصولات داخلی و حتی مشارکت در تولید هستیم. با وجود اینکه ممکن است همه چیز را به تنهایی تولید نکنیم، به عنوان یک شرکت، تلاش می‌کنیم تا به تولید مشارکتی کمک کنیم. ما از محصولاتی که به کیفیت آنها اطمینان داریم استفاده می‌کنیم و همچنین صادرات این محصولات به خارج را پشتیبانی می‌کنیم. برای بازاریابی محصولات ترکیه، دفاتری در شهرهای مختلف اوکراین داریم، از جمله خارکیف و کی‌یف. علاوه بر این، دفتری در بارسلونا، اسپانیا داریم. ما توزیع‌کننده ETK Kablo، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کابل در ترک

یه، در هر دو اوکراین و اسپانیا هستیم. ما تنها توزیع‌کننده محصولات Patuş Kalıp در اوکراین هستیم. به طور خلاصه، کار ما افتتاح درها است. با افتتاح این درها، ما به تجارت کشورمان کمک می‌کنیم.

آیا پشتیبانی فنی ارائه می‌دهید اگر در پروژه‌هایی که به اتمام رسیده مشکلی پیش بیاید؟

ما یک تیم بسیار دقیق هستیم. ما به اندازه‌گیری اینقدر دقیق شده‌ایم که برای ما مزمن شده است. من شخصاً به پروژه‌هایی که به پایان رسانده‌ایم به تعداد بازه‌های زمانی مختلف می‌روم و آنها را بررسی می‌کنم. من بازها و دروازه‌ها را باز می‌کنم و سیستم نصب شده را بررسی می‌کنم. با این حال، زیرا در کار خود بسیار دقیق هستیم و کنترل‌های لازم را انجام می‌دهیم، هیچ مشکلی با زیرساخت شبکه فیبر نوری که نصب کرده‌ایم رخ نداده است. اگر مشکلی وجود داشته باشد، ما با تیم‌های متحرک خود مداخله کرده و مشکل را در اسرع وقت حل می‌کنیم.

آیا پروژه‌های جاری‌ای در اوکراین دارید؟

در حال حاضر درخواست دولت اوکراین برای نصب زیرساخت “فیبر تا منزل” را داریم و در این ارتباط در حال انجام کارهای نصب زیرساخت هستیم.

در آخر، چه می‌خواهید به خوانندگان ما بگویید؟

ما خدماتی را ارائه می‌دهیم تا کشورمان با یک سیستم قوی‌تر و پیشرفته‌تر آشنا شود. اولویت اصلی ما در تمام پروژه‌هایی که انجام می‌دهیم، کیفیت بالا و رضایت مشتریان ماست. با مجموعه‌ای گسترده از محصولات، ما راهکارهایی که به نتایج متمرکز هستند در زمینه سیستم‌های شبکه ارائه می‌دهیم. ما با رویکرد متمرکز بر مشتری به مشتریان خدمات ارائه می‌دهیم و محصولات با کیفیت و با هزینه مناسبی ارائه می‌دهیم. تا کنون، تمام پروژه‌هایی که شروع به انجام دادیم با موفقیت انجام شده‌اند. در پروژه‌های آینده‌امان، ما ادامه موفقیت را خواهیم داشت و به طور مداوم استانداردهای خود را ارتقا خواهیم داد.

Azerbaycan Dili

Behnam ARlFAY: “Ölkəmizin daha sağlam və daha texnoloji bir sistemi qəbul etməsi üçün hamımızla gücümüz çətin işləyirik”

Uzun illərdir şəbəkə sistemləri və fiber optik infrastrukturu quraşdırmağa fəaliyyət göstərən və bu bölgələrdəki yerli istehsalçıların məhsullarını satmaq üçün Ukrayna və İspaniyada yerləşən ofisləri ilə vasitəçilik edən 3ANET Texnologiya şirkətinin təsisçisi və sahibi Behnam ARlFAY ilə sektorlarını, təklif etdikləri həlləri və həyata keçirdikləri layihələri müzakirə etdik.

Zəhmət olmasa şirkətinizi qısaca təqdim edərək?

2009-cu ildə Türkiyədə fəaliyyətlərə başladıq. 2009-cu il ərzində eyni universitetdən üç dost Radonix Avtomasiya şirkətini qurmaq qərarına gəldik. Radonix Avtomasiya ilə birlikdə, o vaxtlar Türkiyədə mövcud olmayan bir texnologiyanı Türkiyəyə gətirmiş olduq. Radonix Avtomasiya, CNC maşınlarını nəzarət etmək üçün tələb olunan panel və qartların hem proqramını, hem də tətbiqini hazırlayan bir şirkətdir. 2009-cu ildən 2011-ci ilə qədər Biz Radonix kimi fəaliyyətlərimizi davam etdirdik. Sonra isə şəbəkə və fiber optik sistemləri sahəsində fəaliyyət göstərmək qərarına gəldik və Fiber Elektronik şirkətini təsis etdik.

FİBER ELEKTRONİK SİSTEM və TEXNOLOGİLƏRİ Qrup Şirkətləri olaraq, Türkiyənin Ərazisinin yanı sıra TAYVAN-TÜRK xarici ortaqlı istehsal zavodu olan, Tayvanın markası olan bir şirkətik. Fiber Elektronik təsis edildiyindən bəri Türkiyədə 15-dən çox xəstəxananın fiber optik infrastrukturunu tamamladıq. Bundan başqa bir çox hava limanının və stadionun fiber optik infrastrukturları və şəbəkə sistemləri bizim tərəfimizdən həyata keçirildi.

Xahiş edirəm referanslarınızdan nümunələr verə bilərsinizmi?

Vodafone Arena stadionunun kartlı giriş sistemi və üz tanıma sisteminin infrastruktur quraşdırmaları tamamilə bizim tərəfimizdən həyata keçirildi. Vodafone Arena Passolig kassa quraşdırmaları və infrastruktur xidmətləri bizimdir. Atatürk Stadionunun səs və görüntü sistemlərinin fiber infrastrukturu tamamilə bizimdir. Ordu-Ünye, Zonquldak-Çaycuma Dövlət Xəstəxanalarının şəbəkə sistemləri və fiber optik infrastrukturunun quraşdırılması bizim tərəfimizdən həyata keçirildi. Türkiyədə bundan hansısa 15-dən çox xəstəxanada həll yaratdıq və infrastruktur quraşdırdıq. Bəzi şirkətlərin layihələrində sıxışdıqları və problemləri həll edə bilmədikləri hallarda biz də işə qoşulur və yaranan problemləri həll edirik. Bizim şirkətin bu xüsusiyyəti var.

Sizin güvenlik sektoruna da bağlantınız olduğu görünür. Bu məsələ ilə bağlı nə deyə bilərsiniz?

Təhlükəsizlik sektoru, quraşdırdığımız infrastruktura ehtiyacı olan bir sektoradır. Təhlükəsizlik sektorundakı şirkətlərə ehtiyac duyduqlarında sistematik həllər təklif edə bilərik.

Sizin nümunələri həyata keçirdiyiniz bir çox layihə olduğunu bildirdiniz. Layihələriniz üçün məhsulları seçərkən nələrə diqqət edirsiniz?

Bu, bizim fərqli olduğumuz yerdir. İşlədiyimiz şirkətlərdən biri olan Taiko-tr Electronics, fiber optik həllər sahəsində sürekli olaraq yeni məhsulların inkişafına böyük önəm verən və həmişə yeni məhsullar hazırlayan bir şirkətdir. Biz olaraq, onların hazırladığı məhsulları və təklif etdiyi həlləri layihələrimizdə istifadə etməyə çalışırıq. Taiko-tr, Tayvanlı bir şirkətdir və məhsullarının və həllərinin keyfiyyəti, müxtəlif məhsul qruplarında Tayvanlı istehsalçıları seçimimizə təsir edir.

Siz layihələrinizdə yerli məhsulları istifadə edirsinizmi?

Mütləq istifadə edirik. Biz yerli məhsulu istifadə etməyi və hətta istehsalına kömək etməyi təşəbbüs edirik. Bizə inamla keyfiyyətini bildiyimiz məhsulları istifadə edirik və bu məhsulların xaricə satışına dəstək veririk. Türkiyə məhsullarını bazarlamaq üçün Ukrayna’da Kharkiv və Kyiv daxil olmaqla müxtəlif şəhərlərdə ofisimiz var. Həmçinin İspaniyanın Barselona şəhərində ofisimiz var. Bu bölgələrdəki istehsalçılarla çox sıqı əlaqələrdəyik. Məsələn, Türkiyənin böyük kabel istehsalçılarından biri olan ETK Kablo-nun Ukrayna və İspaniya’da təmsilçisiyik. Patuş Kalıpın məhsullarının Ukraynadakı tək satıcısıyıq. Qısacası, bizim işimiz qapıları açmaqdır. Biz açdığımız bu qapılarla ölkəmizin ticarətinə kömək edirik.

Tamamladığınız layihələrdə hər hansı bir problemin ortaya çıxdığı zaman texniki dəstək təmin edirsinizmi?

Biz çox diqqətli bir komandayıq. Biz çox diqqətli olmamız səbəbindən bu bizim üçün xronik hal almışdır. Mən şəxsi olaraq həyata keçirdiyimiz layihələri müxtəlif müddətlərlə yoxlamağa gedirəm. Şkaf və qutuların qapılarını açıb quraşdırdığımız sistemi yoxlayırıq. Lakin işimizi çox diqqətlə etdiyimiz və lazımı yoxlamaları keçirdiyimiz üçün quraşdırdığımız fiber optik şəbəkə infrastrukturu ilə bağlı heç bir problemlə rastlaşmamışıq. Problem yaranması halında mobil komandalarımızla sisteminə tez müdaxilə edirik və problemin həllinə kömək edirik.

Ukraynada davam edən layihələriniz varmı?

Ukrayna hökumətinin tələbi ilə Ukraynada “eve fiber” layihəsinin infrastruktur quraşdırmalarını həyata keçiririk.

Son olaraq, oxucularımıza nə deyəsəniz? Ölkəmizin daha sağlam və daha texnoloji bir sistemlə tanışlamaq üçün xidmət veririk. Bizim tərəfimizdən həyata keçirdiyimiz bütün layihələrdə ən yüksək keyfiyyət və müştəri təminatı əsas prioritetdir. Şəbəkə sistemləri sahəsində nəticəyə yönlü həllər təklif edirik. Müştəri-merkezli bir yanaşma ilə, müştərilərimizə yüksək keyfiyyətli və bütün qiymətli məhsullar təklif edirik. Həmin gündən bu günlə qədər həyata keçirdiyimiz bütün layihələrdə başarı ilə çıxıq. Gələcəkdəki layihələrimizdə də uğurlu olacağıq və inkişaf etdikcə standartlarımızı daim yüksəltəcəyik.

Japonca

Behnam ARlFAY(ベーナム・アルファイ):「私たちは、国がより強力でより技術的なシステムを受け入れるために全力で取り組んでいます」

長年にわたりネットワークシステムとファイバーオプティックインフラストラクチャの設置を行っている、またウクライナとスペインにオフィスを持ち、これらの地域で地元の製造業者の製品を市場に提供する中間業者として活動している3ANETテクノロジーの創設者兼オーナーであるBehnam ARlFAYと、彼らの活動する産業、提供するソリューション、実施したプロジェクトについて話しました。

まず、貴社を簡単に紹介していただけますか?

私たちは2009年にトルコで活動を開始しました。2009年には、同じ大学からの3人の友人が一堂に会してRadonix Automationを設立しました。Radonix Automationを通じて、当時トルコに存在しなかった技術をトルコに紹介しました。Radonix Automationは、CNC機械を制御するために必要なパネルとカードのソフトウェアと設定作業を両方提供する企業です。2009年から2011年まで、Radonixとして活動を続けました。その後、ネットワークとファイバーオプティックシステムの分野で活動することを決定し、Fiber Electronicsを設立しました。

Fiber Electronics System and Technologies Group Companiesとして、私たちはトルコだけでなく、台湾に拠点を置く外国のパートナーシップを持つ企業です。Fiber Electronicsの設立以来、トルコ内の15を超える病院のファイバーオプティックインフラストラクチャを実装してきました。さらに、多くの空港やスタジアムのファイバーオプティックインフラストラクチャとネットワークシステムの設置を担当しました。

貴社の参照事例の例を教えていただけますか?

Vodafone Arenaスタジアムのカード入場システムと顔認識システムのインフラストラクチャのセットアップは完全に私たちによるものでした。Vodafone ArenaのPassoligカウンターの設置とインフラストラクチャサービスも私たちのものです。Atatürk Stadiumの音声およびビジュアルシステムのファイバーインフラストラクチャはすべて私たちの作業です。Ordu-Ünye、Zonguldak-Çaycuma State Hospitalsのネットワークシステムとファイバーオプティックインフラストラクチャの設置も私たちが担当しました。私たちはトルコ内の15を超える病院でソリューションを開発し、インフラストラクチャの設置を行いました。また、一部の企業がプロジェクトで問題に直面し、解決策を見つけることができない場合、私たちは介入し、問題を解決するお手伝いをします。私たちの企業にはこのような能力があります。

セキュリティセクターとのつながりがあるようです。この点について何かお話しいただけますか?

セキュリティセクターは、私たちが構築したインフラストラクチャを必要とするセクターです。セキュリティインフラストラクチャの分野で、必要な体系的なソリューションを開発し提供できます。

あなたが担当するプロジェクトについて製品を選ぶ際に何を考慮していますか?

これが私たちの特徴が現れる場所です。私たちが協力している企業の1つであるTaiko-tr Electronicsは、ファイバーオプティックソリューションの分野で研究開発(R&D)に重点を置き、常に新しい製品を開発しています。私たちとしては、彼らが

開発した製品と提供するソリューションをプロジェクトで使用するよう努力しています。Taiko-trは台湾の企業であり、彼らの製品とソリューションの品質は、さまざまな製品グループで台湾の製造業者を好む理由に影響を与えています。

あなたはプロジェクトで国内製品を使用していますか?

絶対に使用しています。私たちは国内生産の使用を提唱し、場合によっては生産に貢献する努力をします。品質に自信がある製品を使用し、これらの製品を海外に輸出することもサポートしています。トルコの製品を市場にするために、KharkivやKyivを含むウクライナのさまざまな都市にオフィスを持っています。さらに、スペインのバルセロナにもオフィスを持っています。我々は、トルコの主要なケーブルメーカーであるETK Kabloのウクライナとスペインの独占代理店です。ウクライナではPatuş Kalıpの製品の唯一の販売代理店です。要するに、私たちの仕事は扉を開けることです。開けた扉を通じて、国の貿易に貢献しています。

完了したプロジェクトで問題が発生した場合、技術サポートを提供していますか?

私たちは非常に慎重なチームです。私たちは非常に慎重になりすぎてしまいました。私自身、私たちが完了したプロジェクトを定期的に異なる間隔でチェックに行きます。キャビネットやボックスのドアを開けて、インストールされたシステムを確認します。ただし、私たちは仕事を非常に慎重に行い、必要なチェックを行うため、私たちが設置したファイバーオプティックネットワークインフラストラクチャに関しては問題が発生していません。問題が発生した場合、モバイルチームと共にシステムに迅速に介入し、問題を解決します。

ウクライナで進行中のプロジェクトはありますか?

ウクライナ政府の要請に応じて、ウクライナでの「家までのファイバー」プロジェクトのインフラストラクチャ設置作業を行っています。

最後に、読者に何を伝えたいですか?

私たちは、国がより強力でより技術的なシステムを受け入れるのに役立つサービスを提供しています。私たちが引き受けたすべてのプロジェクトでの最優先事項は高品質と顧客満足度です。ネットワークシステムの分野で、広範な製品を提供し、結果志向のソリューションを提供します。顧客中心のアプローチで、高品質かつ費用対効果の高い製品を提供します。これまでに行ったすべてのプロジェクトを成功裏に完了しました。将来のプロジェクトでは引き続き成功し、スタンダードを常に向上させながら前進します。

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar
Son yorumlar