Behnam ARFAEI: ‘Ülkemizin Daha Sağlam ve Daha Teknolojik Sistemle Tanışması İçin Var Gücümüzle Çalışıyoruz’

Uzun yıllardır network sistemleri ve fiber optik altyapı sistemleri kurulumu konusunda faaliyet gösteren aynı zamanda İran ve İspanya’da bulunan ofisleri ile yerli üreticilerin ürünlerinin bu bölgelere pazarlanması konusunda aracı olan 3ANET Teknoloji firmasının kurucusu ve sahibi Behnam ARFAEI ile faaliyet gösterdikleri sektörleri, sundukları çözümleri ve gerçekleştirdikleri projeleri konuştuk.

Kısaca firmanızı tanıyabilir miyiz?

Biz Türkiye’de ki faaliyetlerimize 2009 yılında başladık. 2009 yılında aynı üniversiteden üç arkadaş bir araya gelerek Radonix Otomasyon firmasını kurduk. Radonix Otomasyon ile birlikte  Türkiye’de olmayan bir teknolojiyi Türkiye’ye getirmiş olduk. Radonix Otomasyon CNC makinaları kontrol edebilmek için gerekli olan panel ve kartların hem yazılımını hemde devreye alma işlemlerini hazırlayan bir firmadır. 2009 yılından 2011 yılına kadar Radonix olarak faaliyetlerimize devam ettik. ArdındanNetwork ve fiber optik sistemleri konusunda faaliyet gösterme konusunda karar aldık ve bunun üzerine Fiber Elektronik firmasını kurduk.

FİBER ELEKTRONİK SİSTEM ve TEKNOLOJİLERİ Grup Şirketleri olarak, Türkiye’nin Yanı Sıra TAIWAN TÜRK yabancı ortaklı üretim fabrikası bulunan, İran’da Markası Tescilli Bir Şirkettir.. Başladığımız günden bu yana birçok büyük projelere imza attık. Fiber Elektronik kurulduğundan beri Türkiye’de 15’in üzerinde hastanenin fiber optik altyapısını gerçekleştirdi. Bunun yanında birçok havaalanının ve birçok stadyumun fiber optik altyapıları ve network sistemleri bizim tarafımızdan yapıldı.

Peki bize referanslarınızdan örnekler verir misiniz?

Vodofane Arena stadının kartlı giriş sistemi ve yüz tanıma sisteminin altyapı kurulumları tamamen bizim tarafımızdan yapıldı. Vodofane Arena Passolig gişelerinin kurulumu ve altyapı hizmetleri bize ait. Atatürk Stadyumu’nun ses ve görüntü sistemlerinin fiber altyapısı tamamıyla bize ait. Ordu-Ünye, Zoguldak-Çaycuma Devlet Hastanelerinin netvork sistemleri ve fiberoptik altyapısının kurulumu bize ait. Türkiye’de buna benzer 15 tane hastanede çözümler geliştirdik ve altyapı kurulumları gerçekleştirdik. Belediyelerde hizmet verdiğimiz çözüm sunduğumuz kurumlar arasında yer alıyor. Son olarak Şişli Belediyesi’nin yeni hizmet binasının bütün network sistemi ve fiber optik altyapısı bizim tarafımızdan kuruldu. Bu arada bazı firmaların yaptığı projelerde tıkandıkları ve çözüm üretemedikleri durumlarda da biz devreye giriyoruz ve yaşanan sorunları çözüme kavuşturuyoruz bizim firma olarak böyle bir özelliğimizde var.

Bu söylediğinizden güvenlik sektörü ile de bir bağınız olduğu anlaşılıyor bu konu ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Güvenlik sektörü bize bizim kurduğumuz altyapılara ihtiyacı olan bir sektör. Güvenlik sektöründeki firmalara gerekli duyduklarında güvenlik altyapısı konularında sistemsel çözümler geliştirip sunabiliyoruz.

Çok sayıda projede imzanız olduğunu söylediniz. Gerçekleştirdiğiniz projelerde kullandığınız ürünleri seçerken nelere dikkat ediyor sunuz?

Bizim farklılığımız bu noktada ortaya çıkıyor. Bizim çalıştığımız firmalardan birisi olan Tyco Electronics Ar-Ge’ye önem veren bir firma ve fiber optik çözümler konusunda sürekli yeni ürünler geliştiriyor. Bizde firma olarak onların geliştirdiği ürünleri onların geliştirdiği çözümleri projelerimizde kullanmaya özen gösteriyoruz. Tyco’nun Tayvan firması olması, ürünlerinin ve sunduğu çözümlerin kaliteli oluşu değişik projelerde kullandığımız farklı ürün gruplarında da tercihimizi Tayvan’lı üreticilerden yana kullanmamızda etkili oluyor.

Peki gerçekleştirdiğimiz projelerde yerli ürün kullanıyor musunuz?

Kesinlikle kullanıyoruz. Biz yerli ürünü hem kullanma hemde üretme taraftarıyız. Tamamen üretmesek bile firma olarak üretime katkıda bulunmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Burada üretilen kalitesinden emin olduğumuz ürünleri hem projelerimizde kullanıyoruz hemde bu ürünlerin yurtdışına ihraç edilmesinde üzerimize düşeni yapıyoruz. Türkiye’de üretilen malları pazarlamak için başta Tebriz ve Tahran olmak üzere İran’ın değişik şehirlerinde ofislerimiz var. Ayrıca İspanya’nın Barcelona şehrinde kurduğumuz bir ofisimiz var. Buradaki üreticilerle çok sıkı ilişki içerisindeyiz. Örnek vermek gerekirse, Türkiye’nin önemli kablo üreticilerinden ETK Kablo’nun hem İran’da hemde İspanya’da distrübütörüyüz. Doğuş Kalıp’ı ürettiği ürünlerin İran’da tek satıcısıyız. Kısaca söylemem gerekirse bizim işimiz kapı açmak. Açtığımız bu kapılarla da ülkemizin ticaretine katkıda bulunmak.

Gerçekleştirdiğiniz projelerde herhangi bir sorun yaşandığında teknik destek veriyor musunuz?

Biz ekip olarak çok titiz bir ekibiz. Öyle ki bizde titizlik kronik hale geldi. Bizzat kendim bitirdiğimiz projeleri değişik aralıklarla gidip kontrol ederim. Kabinlerin, dolapların kapısını açıp kurduğumuz sistemi kontrol ediyoruz. Ancak işi yaparken çok titiz davrandığımız ve gerekli kontrolleri sağladığımızdan kurduğumuz fiber optik network altyapıları ile ilgili herhangi bir sorun ile karşılaşmadık. Zaten arıza olması halinde de mobil ekiplerimiz ile sisteme en kısa zamanda müdahale edip sorunu çözüyoruz.

İran’da yaptığınız ve devam eden projeleriniz var mı?

İran devletinin talebi üzerine evlere kadar fiber projesinin altyapı kurulum çalışmalarını yapıyoruz. İran’ın 36 eyaleti ve bu eyaletlere bağlı şehirlerinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu proje İran’ın tamamını kapsadığından bu bölgede çözüm ortakları ile birlikte çalışıyoruz çünkü bu kapsamdaki bir projeyi tek başımıza bitirmemiz mümkün değil. Altyapı sistemlerinde kullanılacak fiber optik kabloların temini konusunda çözüm ortağı firmalara destek veriyoruz. ETK Kablo’nun ürünlerini kullanmaları yönünde kendilerine tavsiyelerde bulunuyoruz.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Ülkemizin daha sağlam ve daha teknolojik bir sistemle tanışması adına hizmet veriyoruz. Yaptığımız tüm projelerde önceliğimiz yüksek kalite ve müşterilerimizin memnuniyetidir. Geniş ürün yelpazesiyle network sistemleri içinde sonuç odaklı çözümler sunuyoruz. Müşteri odaklı çalışma ile yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlerlemüşterilerimize hizmetler vermekteyiz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz projelerin altından alnımızın akı ile çıktık. Bundan sonraki projelerimizde de başarılı olup çıtamızı sürekli yükselterek yolumuza devam edeceğiz.